Podczas prac porządkowych nie można pominąć odkurzania pomieszczeń użytkowych. Jeśli korzysta się w tym celu z centralnego odkurzacza, warto dokupić do niego odpowiednie akcesoria. Do podstawowych elementów z tej kategorii należą m.in. węże ssące, końcówki w różnych kształtach i drobne akcesoria, bez których nie uda się uruchomić systemu. Takie produkty to kolanka redukcyjne, gniazda ssące, filtry, różnego typu uchwyty, separatory i klawisze przełączników. Jakie powinny być akcesoria do odkurzacza centralnego?

Odkurzacz centralny – niezbędny do sprzątania domu

Odkurzacz centralny składa się z nowoczesnego systemu ukrytego w ścianach, który ułatwia przeprowadzanie prac porządkowych. Nie wiąże się z emisją hałasu, nie trzeba też męczyć się z zaplątanymi kablami. To urządzenie jest wyjątkowo praktyczne i funkcjonalne, dzięki niemu sprzątanie staje się znacznie łatwiejsze. Akcesoria do odkurzaczy centralnych zapewnią im sprawne i niezakłócone funkcjonowanie. Warto przy tym zastanowić się nad rozplanowaniem i ilością gniazd ssących oraz miejscem zamontowania szufelki automatycznej. Im więcej gniazd ssących, tym większa powinna być moc urządzenia.

Akcesoria do centralnego odkurzacza – różnego rodzaju ssawki

Mało kto zna wszystkie elementy składowe odkurzacza centralnego. Podczas sprzątania widać jedynie najważniejsze części, takie jak przełączniki, gniazda ssące i różniące się od siebie wielkością oraz kształtami ssawki. Akcesoria do centralnego odkurzacza powinny umożliwić wyczyszczenie powierzchni płaskich na podłogach, dywanach czy chodnikach, a także tapicerki czy kątów oraz zakamarków za meblami. Wyróżnić można np. ssawki dwuklawiszowe z gumowym frontem, które nie uszkodzą przedmiotów w trakcie sprzątania. Do porządkowania ścian i powierzchni delikatnych nadadzą się ssawki okrągłe bądź owalne z syntetycznym włosiem. Większe ssawki mogą być wyposażone w kauczukowe kółka, dzięki czemu będą bez trudu sunęły po płaskich powierzchniach.

Akcesoria do odkurzaczy centralnych – węże ssące

Jednym z najważniejszych elementów składających się na odkurzacz centralny jest wąż ssący. Systemy mogą być wykorzystywane zarówno w prywatnych domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej. W zależności od warunków konieczny będzie wybór przewodu o odpowiedniej długości. Węże ssące można kupić np. w zwojach na metry bądź jako kompletne zestawy o określonej długości i z odpowiednią końcówką, a także regulatorem podciśnienia, włącznikiem i obrotową rękojeścią. Wybór węża powinien być też uwarunkowany rozkładem pomieszczeń i gniazd, do których ma zostać podłączony. Tylko wtedy odkurzacz będzie w stanie wyczyścić wszystkie zakamarki. Zbyt długi wąż może brudzić ścianę. Wówczas można zdecydować się na zakup specjalnego pokrowca.

Inne praktyczne akcesoria do odkurzaczy centralnych

Pozostałe funkcjonalne akcesoria do odkurzacza centralnego to m.in. ssawka do wiercenia czy filtry HEPA. Ssawka zmniejsza ilość pyłu generowanego przy pracach z użyciem wiertarki. Filtry zapewniają odpowiednie oczyszczenie powietrza. Inne praktyczne i estetycznie wykonane elementy to chociażby gniazda ssące i przełączniki, które powinno się dopasować pod kątem wystroju wnętrza. Gniazda występują w wielu różnych kolorach, są widoczne w pomieszczeniach, dlatego warto zadbać o ich atrakcyjny wygląd.