Geodeta nie tylko jest potrzebny, by wykonać prace związane z pomiarem terenu, ale także wtedy kiedy budujemy dom, a także po zakończeniu budowy domu. Na rynku jest wiele firm, które świadczą usługi geodezyjne, jak znaleźć dobrego geodetę? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze geodety?

Geodeta a jego uprawnienia

Na początku należy zaznaczyć, że tylko geodeci z uprawnieniami mogą wykonywać wszelkie pomiary. A więc uprawnienia można uzyskać po zdaniu egzaminu państwowego. Uprawnienia są nadawane w siedmiu zakresach tematycznych; jeśli ktoś szuka geodety do wyznaczenia granic działki, by postawić na niej dom to wystarczy,że wybierze specjalistę, który ma pierwszy i drugi zakres uprawnień. Geodeci którzy mają pierwszy zakres uprawnień, mogą wykonywać m.in. pomiary sytuacyjno- wysokościowe, które są potrzebne do celów projektowych a także pomiary realizacyjne; obejmują one ustalenie położenia budynku w terenie w pionie jak i poziomie. Natomiast jeśli chodzi o geodetów z drugim zakresem uprawnień, to mogą oni zajmować się rozgraniczaniem i podziałem nieruchomości, sporządzeniem dokumentacji do celów prawnych, wykonywaniem wyrysu z ewidencji gruntu (jest on potrzebny do księgi wieczystej). Trzeba zaznaczyć, że tylko dokumenty przygotowane przez geodetę z uprawnieniami, dodatkowo potwierdzone w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, mają moc prawną.

Czy geodeta zna teren?

Przy wyborze geodety, bardzo ważna jest znajomość danego terenu, geodeta powinien znać aktualny stan map gruntów, które nas interesują. Dlatego firma która oferuje usługi geodezyjna powinna działać na terenie, na którym leżą interesujące nas grunty. Miejscowy geodeta wie o zmianach, które zachodzą w okolicy, wie gdzie znajdują się przewody instalacyjne, których nie ma na mapie bo np. są samowolą budowlaną. Gdzie szukać geodety? Najlepiej w gminie, w której leżą grunty. We właściwym samorządzie terytorialnym będziemy mieli do dyspozycji foldery lub listy specjalistów.