Kupując dobrej jakości fotel biurowy, możemy liczyć na możliwość jego dostosowania do potrzeb i proporcji fizycznych konkretnego użytkownika. Oto najważniejsze wskazówki, które pozwolą upewnić się, że fotel jest właściwie dobrany.

Odpowiednie ustawienie łokci

W fotelu biurowym należy usiąść wygodnie, jak najbliżej biurka, tak, aby ramiona były ustawione równolegle do kręgosłupa. Warto oprzeć ręce na powierzchni roboczej np. na biurku lub na klawiaturze komputera. Jeśli nasze łokcie nie są zgięte pod kątem 90 stopni, dostosujmy wysokość fotela biurowego, podnosząc go w górę lub opuszczając w dół. Fotel wyposażony w pneumatyczną regulację wysokości siedziska umożliwi nam to bez trudu. Przeglądając ofertę sklepu meblicante.pl można przekonać się, że każdy model nowoczesnego fotela biurowego posiada już tę opcję.

Właściwe ułożenie ud

Sprawdźmy, czy możemy łatwo wsunąć palce pod uda na krawędzi fotela biurowego. Jeśli jest zbyt ciasno, musimy podnieść nogi. Dlatego warto wybierać fotele z regulowanymi podnóżkami. Pamiętajmy o tym, że istotną rolę odgrywa głębokość siedziska. Jeżeli fotel jest zbyt płytki, krawędź siedziska będzie uciskać nasze uda. Siedzisko nie może być również zbyt głębokie. Będziemy, bowiem automatycznie siadać jak najbliżej krawędzi, aby dostać rękami do powierzchni roboczej, nie wykorzystując ergonomicznego oparcia.

Oparcie dopasowane do kształtu kręgosłupa

Większość foteli biurowych posiada już właściwie wyprofilowane oparcie. Jednak gdy fotel, a przede wszystkim wysokość siedziska i wysokość oparcia, nie będzie dopasowana do naszego wzrostu, na nic zda się odpowiednie wyprofilowanie. Szczególnie ważne jest wsparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W tym bowiem miejscu, w pozycji siedzącej obciążenia są naprawdę duże.