Jednym z podstawowych elementów, które przyspieszają wdrażanie organizmu do pracy fizycznej jest właśnie rozgrzewka. Działa to na zasadzie poprzedzania właściwego wysiłku krótkotrwałą pracą mięśniową, która natężeniem i charakterem jest zbliżona do mającego nastąpić właściwego wysiłku. Po rozgrzewce nasz organizm najzwyczajniej w świecie pracuje o wiele efektowniej. Poza tym rozgrzewka doskonale przygotowuje nas do zaplanowanego wysiłku i zapobiega kontuzjom.
sport-shoe-1470061_1920W trakcie rozgrzewki nasze serce bije szybciej i wydajniej, co w efekcie przekłada się na większa ilość krwi przepompowywanej jednym uderzeniem. Doskonałym porównaniem jest porównanie mięśni do plasteliny, która gdy jest ciepła daje się formować w dowolne kształty, jest elastyczna. Dokładnie tak samo dzieje się z mięśniami, po rozgrzewce temperatura oraz długość mięśni wzrasta, co w rezultacie doprowadza do efektywniejszej pracy i większej mocy generowanej przez nasze mięśnie. Należy wspomnieć też o tym, że rozgrzewka niemal zbawiennie wpływa także na nasze płuca, ponieważ wzrasta w nich pobór tlenu, zwiększa się jego transport do pracujących mięśni.
Udowodnione jest, że po rozgrzewce biega się po prostu o wiele lepiej i automatycznie także szybciej. Zbyt dużej filozofii w tym nie ma, chociaż o fizjologicznych aspektach rozgrzewko można by pisać poematy.
Sportowcy z wieloletnim stażem treningowym sami wypracowują swój schemat rozgrzewki, po której czują się najlepiej. Jednak dla początkującego biegacza zaleca się bieganie mniejszych dystansów oraz lżejsze rozgrzewki. Przykładowo, gdy 15 minut ciągłego biegu bez zatrzymania jest dla Ciebie wyzwaniem, to zaczynaj swoje treningi od marszu, a po paru minutach szybszego niż zwykle chodu stopniowo przechodź do truchtu. Rozgrzewką przed długimi treningami są wszelkiego rodzaju rozbiegania, wybiegania, podbiegi, długie biegi itd.
Bardzo ważne jest, abyś pamiętał, że w trakcie dłuższych biegów najlepszą rozgrzewką będzie spokojne rozpoczęcie biegu. Na przykład, jeśli zazwyczaj biegasz wybiegania ze średnią prędkością 6 minut na kilometr, to zacznij pierwsze kilometry od niższych prędkości, np. od 7 minut na kilometr. Generalnie chodzi oto, aby wolno zaczynać, a potem powoli się rozkręcać. Warto pomyśleć także o rozgrzewce dynamicznej, która występuje pod różnymi postaciami, np. rób duże wymachy, skacz itp. Poleca się też wymachy nogi wyprostowanej do przodu i do tyłu po 10 powtórzeń. Potem robisz wymachy nogi wyprostowanej bokiem – również razy dziesięć. Następnie dobrze jest porobić 10 wykroków, a potem kilka wspięć na placach.