Leczenie uzależnień w Polsce odbywa się głównie za pomocą psychoterapii, jest to bowiem jedyny skuteczny sposób na to, aby osoba uzależniona mogla wrócić do normalnego życia. Ośrodki leczenia uzależnień każdego roku wciąż przyjmują nowe osoby, które potrzebują pomocy w poradzeniu sobie z nałogiem. Są to często osoby młode, które jeszcze nie zdążyły rozpocząć samodzielnego życia. Terapia w takich przypadkach ma dużą szansę powodzenia, musi jednak polegać na obopólnej współpracy.

Osoby młode w ośrodkach leczenia uzależnień.

Jak to się dzieje, ze tak wiele młodych osób sięga po alkohol lub narkotyki? Często zaczyna się od wspólnych wypadów z przyjaciółmi i chęci rozerwania się, jednak zdarza się, iż przyczyny są znacznie bardziej złożone. Młode osoby często nie potrafią poradzić sobie ze stresem w szkole, spotykają się z wyzwiskami i wyśmiewaniem ze strony rówieśników. Dla nastolatka nawet zawód miłosny może okazać się powodem do sięgnięcia po używki, które pozwolą zapomnieć.
Wśród młodzieży panuje pewna moda, która promuje depresyjne podejście do życia. Dla jednych osób jest to tylko trend, dla innych sprawa poważniejsza, która może skończyć się tragicznie.

Terapia u osób młodych wymaga indywidualnego podejścia do każdego z osobna, ponieważ młodzi dorośli potrzebują uwagi, chcą wiedzieć, że komuś na nich zależy i naprawdę chce im pomóc. To stawia mnóstwo wyzwań przed psychoterapeutami, którzy często spotykają się również z nastawieniem negatywnym i buntem.
Młodzi ludzie, ze względu na wiek, mają większe szanse na wyjście z nałogu, jednak trzeba działać szybko i dotrzeć do nastolatka, aby przekonać go, że warto się leczyć.

Wychodzenie z nałogu w młodym wieku,

Ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie mctu.pl przyjmuje mnóstwo osób młodych, a statystyki zwiększają się z każdym rokiem. Coraz częściej, zamiast uzależnienia od narkotyków lub alkoholu, spotyka się osoby uzależnione od leków przeciwbólowych lub substancji psychoaktywnych. Bardzo głośno jest o tzw. dopalaczach, które bardzo szybko potrafią zaszkodzić nawet młodemu organizmowi. W takich przypadkach konieczna jest pomoc, a ośrodek z Krakowa oferuje ją wszystkim potrzebującym.