Węgiel aktywny to znany adsorbent, który znalazł powszechne zastosowanie w produkcji alkoholu. Dzięki niemu nasze alkohole domowe zyskują lepszą jakość, a zepsuta nalewka może zostać wykorzystana ponownie!

Do skutecznego przeprowadzenia procesu filtracji nastawu wykorzystuje się węgiel aktywny. Jest to substancja o doskonałych właściwościach absorpcyjnych – zdolności do wchłaniania niepożądanych substancji, w tym szkodliwych związków. Nieusunięte nadają trunkowi przykry smak i aromat.

Na czym polega działanie węgla aktywnego?

Węgiel aktywny służy do filtrowania, oczyszczania wody i destylatów. Płyn otrzymany w tym procesie jest bardzo czysty w smaku i zapachu. Proces adsorpcji polega na przytwierdzaniu się cząsteczek do powierzchni materiału (sorbentu). Węgiel aktywny posiada mocno rozwiniętą powierzchnię, co czyni go świetnym sorbentem – potrafi pochłonąć substancje w ilości blisko 20% własnej masy! Proces oczyszczania alkoholu przy użyciu węgla należy przeprowadzić, gdy moc trunku nie przekracza 45%. Im wyższa zawartość alkoholu, tym zwyczajnie trudniej będzie oddzielić od niego zanieczyszczenia. Warto zaznaczyć, że w procesie temperatura alkoholu powinna być możliwie jak najniższa. Do oczyszczenia 1 l spirytusu potrzeba 50 g węgla aktywnego.

Czy substancji można użyć kilkukrotnie?

Oczywiście, jednak wykorzystanie węgla ma swoje limity i wiąże się to z samym procesem filtracji. Otóż zużyty już węgiel odznaczać się będzie trochę gorszym smakiem filtrowanego destylatu, jednak można go użyć ponownie. Nie jest to substancja jednorazowego użytku, można jej używać, aż do przefiltrowania maksymalnej ilości destylatu przewidzianej dla jednego opakowania. Taki zużyty węgiel można łatwo regenerować poprzez proces wyprażenia go w piekarniku w temperaturze 200 stopni C przez kilkanaście minut. Można tak odzyskać ok 30% aktywności produktu! Kiedy działanie substancji przestanie nas satysfakcjonować, trzeba dosypać porcję świeżego węgla aktywnego.