Sprawa z gniazdkami elektrycznymi wygląda najczęściej tak, że jest ich albo za mało, albo ulokowane są w złym miejscu. Zarówno budowa, jak też remont to świetna okazja do tego, aby dobrze przemyśleć rozkład gniazdek elektrycznych w całym domu lub mieszkaniu. Pomoże nam w tym elektryk, który zaplanuje maksymalnie efektywny układ.

Za duża ilość gniazdek elektrycznych podpiętych do jednego obwodu może sprawić, że cała instalacja będzie miejscowo przeciążona. Jest to częsty problem szczególnie w starych kamienicach, których pełno w Krakowie. Przeciążenie skutkuje przepaleniem bezpieczników oraz często samych podłączonych sprzętów. Z drugiej strony ilość odbiorników elektrycznych w naszych domach wciąż rośnie, lepiej więc dokładnie zadbać o to, aby podzielić gniazdka na kilka obwodów, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Pamiętajmy, że zbyt mała liczba gniazdek elektrycznych sprawi, że nas rosnący w sprzęty elektryczne dom stanie się niefunkcjonalny.

Unikaj przedłużaczy

Lampy, sprzęt audio-wideo i AGD, komputery oraz mnożąca się liczba różnego rodzaju ładowarek wymagają podłączenia do gniazdka. Codzienność pokazuje, że gniazdko elektryczne w jednym, czy w dwóch rogach pokoju, to zdecydowanie za mało, aby podłączyć do prądu wszystkie używane przez nas obecnie sprzęty i urządzenia. Często radzimy sobie używając przedłużaczy, jednak nie są one zbyt estetyczne, a schowane za meblami stają trudno dostępne, z kolei ukryte pod wykładziną mogą doprowadzić do przegrzania się instalacji, a nawet pożaru. Jak więc sobie poradzić?

Schemat rozplanowania gniazdek

Właściwie rozplanowanie rozkładu gniazdek w domu to nasz klucz do szczęścia. W tym celu będziemy musieli skorzystać z fachowych usług elektrycznych, dostępnych m.in. na http://elektrykwkrakowie.com.pl/. Na planie naszego domu zaznaczamy miejsca, w których potrzebne będą gniazda do zasilania urządzeń domowych, takich jak sprzęt kuchenny, sprzęt RTV, odtwarzacze DVD, komputery, drukarki, suszarki do włosów, pralki, lampy czy odkurzacze. Następnie elektryk ocenia ile może być podpiętych urządzeń do każdego z tych miejsc, a następnie dodaje dodatkowe gniazda. Konieczna będzie instalacja przynajmniej po jednym podwójnym gnieździe w narożnikach każdego pokoju oraz montaż gniazda do odkurzacza przy drzwiach, ale po przeciwnej stronie niż zawiasy drzwi.