Poprawnie działająca instalacja elektryczna wymaga wcześniejszego zaprojektowania oraz wykonania. Do tego zadania najlepiej znaleźć specjalistę, czyli elektryka z uprawnieniami, wpisując w sieci np. elektryk Kraków. W jego zakres prac wchodzi wykonywanie instalacji minimum 1 kV, sporządzanie pomiarów odbiorczych oraz składanie dokumentów w zakładzie energetycznym. Oprócz określenia stanu dotychczas działającej instalacji i zadbania o stronę formalno-prawną prac i jej wykonania, specjalista dobierze komponenty nowego systemu, ale pomoże też zmodernizować starą instalację elektryczną.

Napięcie w domowej sieci elektrycznej to 230 volt, którego przekroczenie spowoduje usterkę. Przerwa w dostawie prądu może być też spowodowana awarią na sieci dystrybucyjnej. Wówczas należy zadzwonić do swojego rejonowego OSD. Jeśli jednak licznik często wysadza korki, może to oznaczać, że moc umowna, a więc moc ustalona z dostawcą energii w ramach umowy o dystrybucję lub umowy kompleksowej, nie jest dobrze dopasowana do potrzeb domowników, biorąc pod uwagę urządzenia elektryczne w mieszkaniu bądź sposób korzystania z energii elektrycznej.

Ile obwodów elektrycznych potrzeba w instalacji?

Przed wymianą instalacji lub przed jej zmodernizowaniem trzeba ustalić odpowiednią dla budynku liczbę obwodów, które rozbudują daną sieć elektryczną. Chodzi nie tylko o sprzęty, którymi otaczamy się obecnie, ale i o te, które dopiero planujemy zakupić. Osobne obwody wymagane są dla urządzeń, które potrzebują do pracy dużej ilości energii, jak pralka lub bojler. Po wykonaniu prac dobrze oznaczyć przeznaczenie poszczególnych obwodów na wyłącznikach tak, aby szybko zlokalizować ewentualną awarię jednego z pracujących urządzeń.

Umieść gniazdka na odpowiedniej wysokości

Nie wszystkie gniazda wtyczkowe muszą być umieszczone na tej samej wysokości. Otóż w kuchni można zainstalować gniazdka około 10-15 cm nad powierzchnią blatu, z dala od zlewozmywaka i kranu. Z kolei gniazda przy drzwiach najlepiej umieścić poniżej wyłączników oświetlenia. Przy biurku z komputerem dobrze sprawdzi się listwa z gniazdkami nieco powyżej blatu, przez co gniazda będą łatwo dostępne i w razie potrzeby będzie można dołożyć kolejne. W pokojach dziennych gniazdka umieścić najlepiej na wysokości od 15 do 20 cm ponad podłogą, jednak mając na uwadze przyszłe urządzenia można umieścić gniazdka trochę wyżej, np. 40-50 cm ponad podłogą.