Pacjenci, którzy otrzymują skierowanie na jakąkolwiek biopsję w www.usg-kielce.pl, odczuwają najczęściej głęboki stres, ponieważ badanie to bardzo źle im się kojarzy. Powszechnie panuje bowiem przekonanie, że badanie to wykonywane jest tylko wtedy, kiedy w grę wchodzi podejrzenie nowotworów. Nic bardziej mylnego. Prawda jest taka, że wykonuje się je zawsze, gdy pojawią się jakieś nienaturalne grudkowate lub twardsze zmiany, które mogą być zwyczajnymi torbielami lub całkowicie niegroźnymi guzkami. Specjalista, kierujący na badanie, powinien więc dokładnie wprowadzić pacjenta w szczegóły, które determinują, iż skierowany został na to badanie. Z drugiej strony, niezależnie od tego, w jaki sposób będzie prezentować się wynik badania, wczesna diagnoza problemu (także torbieli i łagodnych zmian), pozwoli na rozpoczęcie dopasowanego do przypadku leczenia. Szybciej wdrożone leczenie, może natomiast podnieść prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia choroby. Pacjenci powinni więc dążyć do jak najszybszego wykonania badania, a nie go unikać, bo znacznie zwiększa to odsetek przeżywalności.

Biopsje cienkoigłowe jakich narządów wykonywane są najczęściej? Statystycznie, w gabinetach zabiegowych, najczęściej wykonuje się biopsje tarczycy, ślinianek, guzków tkanek miękkich, węzłów chłonnych oraz piersi. To właśnie wśród tych układów i narządów najczęściej pojawiają się podejrzane zmiany, które budzą niepokój u samych pacjentów i lekarzy. Badania, jak biopsje cienkoigłowe, robi się w warunkach ambulatoryjnych, a więc całkowicie sterylnych i bezpiecznych. Przybywający na badanie pacjenci nie powinni się więc wycofywać i obawiać. Tylko biopsja cienkoigłowa jamy brzusznej, wymaga warunków szpitalnych. Jedynymi przeciwskazaniami są więc problemy z krzepliwością krwi (np. hemofilia) oraz brak zgody ze strony pacjenta.

Biopsja cienkoigłowa jest z reguły całkowicie bezbolesna, ponieważ polega na nakłuciu podejrzanych komórek igłą o wyjątkowo drobnej średnicy (od 0.4 mm do 0.6 mm). Wyjątkiem jest biopsja tarczycy, której wykonanie jest bardzo nieprzyjemne. Pacjenci powinni więc nastawić się na subtelne uczucie dyskomfortu (http://www.mp.pl/artykuly/1142,zasady-pobierania-i-oceny-materialu-pochodzacego-z-biopsji-aspiracyjnej-cienkoiglowej-biopsji-gruboiglowej-biopsji-chirurgicznych-oraz-radykalnej-operacji-sutka).