Każdy zawód posiada swoją specyfikę. Jednak wszystkie profesje, bez wyjątku, muszą wiązać się z przestrzeganiem podstawowych zasad i norm BHP. Wykonywanie pracy fizycznej, bez względu na jej rodzaj, wymaga odpowiedniego obuwia. Możemy zaopatrzyć się w nie w specjalistycznych sklepach albo skorzystać z oferty sklepów budowlanych. Szeroki wybór obuwia roboczego znajdziemy w hurtowni internetowej mateomarket.pl. Jednak, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę przed zakupem butów roboczych?

Funkcje obuwia roboczego

Praca fizyczna nie jest łatwa. Nasz organizm jest w jej trakcie bardzo obciążony. Szczególnie mocno odczuwają to nasze stopy. Dlatego należy o nie właściwie zadbać. Odpowiednio dobrane buty pełnią niezwykle ważną rolę. Przede wszystkim chronią stopę przed rozmaitymi urazami mechanicznymi. Chodzi przede wszystkim o wypadki, do których może dojść w trakcie wykonywania obowiązków. Jednak to nie jedyne zadanie obuwia roboczego. Buty są w stanie odciążyć nasze stawy i zapewnić nam komfort pracy. Wyobraźmy sobie kilka, a nawet kilkanaście godzin ciężkiej pracy fizycznej w niewygodnych butach. To dla naszych stóp prawdziwa udręka.

Na co zwrócić uwagę, kupując obuwie robocze?

Pierwszą ważną kwestią jest oczywiście właściwy rozmiar. Buty powinny być na tyle duże, aby zmieściła się w nich stopa w grubej skarpecie. Rozmiar nie powinien być jednak zbyt duży. Powinniśmy koniecznie dopasować buty do specyfiki wykonywanego zawodu. Niektóre czynności musimy wykonywać w butach z wysoką cholewką, która zabezpieczy naszą kostkę i łydkę. Doskonałym wyborem są bezpieczne, skórzane lub zamszowe trzewiki marki Dedra. Czasami wystarczy jednak niższa cholewka.

Zwróćmy szczególną uwagę na materiał, z którego wykonane są buty. Wybór musi być uzależniony od miejsca wykonywania pracy. W innym obuwiu będziemy pracowali na hali produkcyjnej, w innym na zewnątrz. Materiał na pewno powinien być przewiewny, szczególnie podczas wykonywania prac na świeżym powietrzu w ciepłe dni. Jeżeli będziemy pracowali na zewnątrz podczas mroźnej zimy, buty muszą posiadać ocieplenie. Stopy będą dzięki temu chronione przed odmrożeniem. W wilgotnych warunkach sprawdzą się z kolei kalosze, zapewniające izolację.