Zacząłeś się wpinać? Na Polskim rynku znajdziesz więcej modeli, niż masz myśli w głowie. To przyprawia o zawrót głowy. Najważniejsze jest to, że buty tego typu muszą być bardzo dobrze dobrane i nie ma tutaj miejsca na żadne pomyłki. Dobry but, to pierwsze co musisz mieć, aby zdobywać góry i piąć się w górę. Wszystko zaczyna się u podstawy.

Nie musisz szykować nie wiadomo ile gotówki. Wystarczy, że zaczniesz przebierać w butach, które nie przekraczają ceny 200 złotych. Najlepiej abyś na samym początku wyposażył się w buty uniwersalne. Ich główna cecha ma być taka, że mają być idealnie dopasowane do Twojej stopy. Nie ma tutaj miejsca na jakiekolwiek ulgi co do tego. Buty wysokogórskie musicie dokładnie je przymierzyć w sklepie i trochę ,,pogibać” stopą. Nic nie możesz tutaj się przesuwać. Najlepiej jest też przywołać do siebie sprzedawcę i zapytać go, aby powiedział nam, czy dany model się bardzo rozbija, bowiem niektóre modele mają to do siebie, że po jakimś czasie nagle stają się większe, przez co but kompletnie przestaje pasować do naszej stopy. Wiadomo, że nie znajdziemy takiego, który tego nie robi, ale musimy mieć pewność, że ten nie zrobi tego zbyt dużo.

Jest różnica, kiedy but rozbije się o rozmiar albo o 3. A chyba nie chcemy co chwilę kupować nowych butów i wydawać na nie kolejnych 200 złotych? Jeśli trafiliście do dobrego sklepu specjalistycznego, to nie będzie też problemu z ich dobrym przetestowaniem na przygotowanej ścianie wspinaczkowej. A jeśli nie ma jak sprawdzić, to po prostu znajdźcie inny sklep. A kiedy już dojdziesz do większej perfekcji we wspinaniu się, to możesz zainwestować w buty dla bardziej zainwestowanych, za które zapłacimy od 200 do 500 złotych. Natomiast kiedy osiągniemy poziom bardzo zaawansowany, to musimy przygotować się na wydatek rzędu 400 złotych. Ceny w tym przypadku są bardzo podobne, do butów dla średnio zaawansowanych. Polecane jest posiadać dwie pary butów, dzięki czemu każda para przyda nam się na zdecydowanie dłuższy okres czasu, co da nam zaoszczędzić trochę pieniędzy w portfelu.